Ragbi savez Crne Gore

Ragbi unija “Rugby Union” je ekipni sport i jedan je od najpopularnijih svjetskih sportova, čemu svjedoči podatak da je svjetsko prvenstvo u ragbiju drugo najgledanije sportsko takmičenje. Ragbi je kontaktni sport koji se igra sa ovalnom loptom sa ciljem da se ista prenese preko dijela terena protivničke ekipe i spusti iza esej linije. Ragbi promoviše strogu disciplinu, tradicionalne vrijednosti i principe. Kroz igranje ragbija posebno se razvija psiho-fizička sposobnost, koncentracija, karakter, takmičarski duh i timski rad. U Ragbi savezu Crne Gore se razvijaju ragbi verzije XV, X i 7s u svim muškim i ženskim kategorijama, kao i rekreativne verzije ragbija na pijesku i snijegu i beskontaktna verzija ragbija “touch”. Međunarodni olimpijski komitet je 2016. godine donio odluku da ragbi 7s ponovo uvrsti u Olimpijske igre. Iako se ragbi kao sport u zemljama bivše Jugoslavije igrao sredinom 20. vijeka, u Crnoj Gori se prva ragbi utakmica odigrala tek sredinom 2011. godine.

ISTORIJA RAGBIJA U CRNOJ GORI

 

UVOD

Prvu ragbi loptu u Crnoj Gori donijeli su ljudi koji su radili na projektu Porto Montenegro u Tivtu, koji su pretežno bili stranci i u čijim zemljama ragbi zauzima visoko mjesto na ljestvici najpopularnijih sportova . Svoju strast prema ovom sportu prvo su prenijeli na momke iz Tivta, đe se formira i prvi ragbi klub u našoj zemlji pod imenom Ragbi klub “Arsenal”. Veoma brzo ova strast se proširila na Podgoricu, Nikšić i Kotor pa osnivanjem klubova i u ovim gradovima stiče se prvi uslov za osnivanje prvog Ragbi saveza Crne Gore polovinom septembra 2013. godine. Na čelu prvog Ragbi saveza CG tada je izabran Australijanac Beckett Tucker , koji je ujedno i jedan od osnivača kluba iz Tivta.
Prvi važniji datum novoosnovanog Saveza bila je subota 21. Jun 2014 godine, kada je prihvaćena aplikacija za pristupno članstvo Evropskoj kući ragbija “Rugby Europe”, na 92. Generalnoj skupštini održanoj u Splitu . Tada je naša reprezentacija i stekla pravo da uzima učešće na takmičenjima u organizaciji Rugby Europe-a.
Nakon dosta turbulentnog perioda, uspona i padova, te promjena na čelu Saveza koji su u periodu od 2016. godine do 2021. vodili Mišel Milović , a nakon njega i Nikola Vuletić.

 Savez biva preregistrovan i ponovo osnovan, po novom Zakonu o sportu i sportskim organizacijama, 2021. godine i na njegovo čelo po prvi put dolazi dama i reprezentativka ženske ragbi reprezentacije Zorica Kostić.

Danas Ragbi savez Crne Gore broji sedam klubova: Ragbi klub “Crvena Stijena”, Ragbi klub “Budućnost”, Ragbi klub “Cetinje”, Ragbi klub “Arsenal” Ragbi klub “Kotor”, Ragbi klub “Mornar” i  Ragbi klub “Podgorica”.
Na Generalnom sastanku u Parizu, decembra 2021. godine naš Savez konačno dobija i status punopravnog člana Rugby Europe-a . Savez je takođe aplicirao za prijem u svjetsku kuću ragbija , “WORLD RUGBY”!

Reprezentacija Crne Gore

Ragbi reprezentacija Crne Gore se takmiči u verzijama ragbi 15 i ragbi 7. Sinonim za ragbi reprezentaciju je Vuk, koji predstavlja sinonim za karakter, zajedništvo i snagu čopora (tima) , ono što krasi naše reprezentativce.
Svoje prvo pojavljivanje ragbi reprezentacija je imala 2014. godine na Evropskom prvenstvu u Grčkoj u verziji ragbi 7 i to protiv reprezentacije Švajcerske. Ekipu na ovom turniru, kao prvi kapiten ragbi 7 reprezentacije , predvodio je Aleksandar Bulatović. Nakon loše 2015. godine, naša ragbi 7 reprezentacija 2016. godine na Evropskom prvenstvu Konferencije u Mađarskoj, postaje vice prvak Evrope i uspijeva da se domogne Konferencije 1, đe se i danas nalazi. Kao kapiteni reprezentacije u prethodnim godinama isticali su se Damjan Čelebić, Aleksandar Milosavljević, Mirko Garčević i Dušan Vučićević.

Za razliku od ragbija 7, za prvog kapitena u verziji ragbi 15 izabran je Nikšićanin Boris Mijušković, koji je i danas kapiten ragbi reprezentacije Crne Gore.

 

Prvu utakmicu ragbi reprezentacije u verziji ragbi XV, odigrala se 2015. godine kada je bila domaćin Evropskog kupa nacija 3 divizije. Utakmica je odigrana u Baru đe je naša reprezentacija ostvarila prvu zvaničnu pobjedu na međunarodnoj sceni protiv reprezentacije Estonije.
Dame su prvu priliku za predstavljanje svoje zemlje imale nakon poziva za učešće na Evropskom prvenstvu B divizije u Hrvatskoj, đe su prvi meč odigrali protiv favorizovane Danske. Prva pobjeda došla je protiv reprezentacije Bosne i Hercegovine! Žensku ragbi reprezentaciju kao kapiten, predvodila je Zorica Kostić.